Przedstawicieli jakich zawodów zaczyna najbardziej brakować na naszym rynku pracy.

<!–more–>W ostatnim czasie przedsiębiorstwa mają coraz więcej problemów z wyszukaniem dobrych ludzi na rozmaite stanowiska, na dzień dzisiejszy taki problem ma blisko 45 procent firm. Jak można zauważyć, taka sytuacja występuje dużej ilości gospodarek, a nasz kraj plasuje się znacznie powyżej średniej w tym zestawieniu. Jest to rezultatem paru powodów i z całą pewnością z takich okoliczności są mocno zadowoleni sami pracownicy.
Opisywane problemy z zatrudnieniem zaczynają mieć przedsiębiorstwa działające w różnych branżach, sytuacja między innymi dotyczy kierowców i pracowników fizycznych z doświadczeniem, jak również inżynierów i specjalistów. Aktualnie można już wręcz powiedzieć o globalnym kryzysie, ponieważ zakres tego zjawiska zaczął osiągać bardzo niepokojące rozmiary, w przeciągu ostatnich sześciu lat znacznie się pogłębiając.
Wbrew różnym opiniom, jakie stawiają wśród poszukiwanych profesji specjalistów IT, to statystyki pokazują co innego. Co prawda zatrudnienie dobrej osoby do działu IT cały czas nie jest proste, to jednak wśród badanych zawodów zajmują oni dopiero ósme miejsce. A najciężej już od paru lat jest zatrudnić doświadczonych pracowników fizycznych.
Ta grupa pracowników jest jednak ogromnie szeroka i obejmuje sporo zawodów. Przede wszystkim poszukiwani są mechanicy, elektrycy i monterzy, dużą popularnością cieszą się również stolarze, hydraulicy oraz osoby umiejące jeździć wózkami widłowymi. We wszystkich tych branżach bardzo trudno jest z wyszukaniem kompetentnej, zmotywowanej osoby do pracy.
Następną dość mocno poszukiwaną i ciężką do znalezienia grupą pracowników są kierowcy zawodowi, głównie autobusów i ciężarówek, a następnie inżynierowie oraz operatorzy maszyn. Kolejne pozycje przypadają branży usługowej i gastronomicznej – rozmaite hotele i restauracje także nie będą miały prosto jeżeli mają w planach znaleźć porządne osoby do pełnienia różnych funkcji.
Biorąc pod uwagę sytuacje coraz częściej zauważyć można w sporej ilości branż zwiększającą się rywalizację o pracownika. Przedsiębiorstwa które chcą pozyskać nowych proponują naprawdę atrakcyjne warunki, więc obecni pracodawcy także muszą podjąć odpowiednie działania, którymi w pierwszej kolejności będą podwyżki wynagrodzeń.