W jakiej sytuacji przychodzi pora na przekwalifikowanie się.

W pracy większość osób spędza dużą część swojego życia, licznych przypadkach może to nawet być więcej niż dziesięć dziennie. Z tego też powodu to, jak jak czujemy się w pracy odbija się w znacznym stopniu na innych rzeczach, odpoczynku czy relacjach z rodziną oraz przyjaciółmi. Ciągły stres i napięcie mogą bardzo negatywnie wpłynąć także na stan zdrowia danego pracownika.
W chwili gdy sytuacja staje się zbyt ciężka, to być może najwyższy czas pomyśleć o jakiś zmianach, czasem wręcz trzeba je zaryzykować. Po pierwsze należy mieć pewność, czy źródłem problemów jest szef, u jakiego ma się zatrudnienie, czy też co się w pracy robi. W pierwszej sytuacji będzie się mówić o toksycznym pracodawcy, i to właśnie u niego nie będą odpowiadać warunki na jakich się jest zatrudnionym, wykonywane obowiązki czy wysokość wynagrodzenia.
Jeśli natomiast ktoś bez względu na panujące warunki, w jakich będzie pracować nie potrafi się cieszyć z tego, co ma robić, to wtedy ma się do czynienia z toksycznym zawodem. W tego typu przypadkach pracownik nie widzi żadnych pozytywów, zaczyna brakować chęci do dalszego rozwoju i planowania swojej przyszłości zawodowej.
Jeśli chodzi o pierwszą sytuację w wielu przypadkach wystarczy znaleźć inną firmę, aby sytuacja wróciła do normy. Drugi przypadek będzie się najczęściej wiązał ze zdobyciem nowego zawodu, co jednak nie oznacza wcale, że trzeba będzie wszystko zacząć od samego początku, a umiejętności, które się ma przestają być potrzebne. Bardzo często właśnie wcześniej zdobyte doświadczenia bardzo się przydają w wykonywaniu nowego zawodu.
Obawę części pracowników może budzić czas, jaki może być potrzebny do kompleksowego zmienienia swojego zawodu. Tu nie ma ściśle określonych reguł, wiele zależało bowiem będzie od tego, co się będzie chciało dalej w życiu robić. W specjalistycznych zawodach może być nawet potrzebne kilka lat aby osiągnąć biegłość, ale w wielu przypadkach może wystarczyć kilka miesięcy.
Istotną rzeczą będzie także to, kto może pomóc w czasie ustalania swojej przyszłości zawodowej, czy samemu to zrobić, czy zwrócić się po fachową pomoc. Zastanowić się można nad spotkaniem z zawodowym doradcą, często również na terenie urzędów pracy można otrzymać możliwość zawodowych konsultacji.