Czy nowoczesne technologie mają ma duży wpływ na stopę bezrobocia.

Ostatnie parę miesięcy to coraz bardziej optymistyczna sytuacja na rynkach pracy – widać po danych udostępnionych przez Ministerstwo Pracy, poziom bezrobocia osiągnął najmniejszy od 1991 roku poziom. Pod koniec 2016 roku wynosiło niewiele ponad 8 procent, a jakieś spadki zanotowano aż w 14 województwach. Sytuacja taka dla pracodawców będzie oznaczała, że będą oni mieli pewne problemy z zatrudnieniem dobrych pracowników.

Z całą pewnością tego typu sytuacja ma miejsce w branżach technologicznych, tam już od paru lat pracownicy są świadomi tego, że to właśnie oni mogą dyktować. Jednak identyczna sytuacja ma ostatnio miejsce w coraz większej ilości branż, także w obszarach, w których całkiem niedawno jeszcze warunki dyktowały firmy.

Taka sytuacja może być bardzo korzystna nie tylko dla osób szukających zatrudnienia, ale także dla gospodarki, którą pomoże napędzić wzrost wynagrodzeń. Oprócz tego coraz większe znaczenie mają różne benefity, którymi motywuje się pracowników. Można do nich między innymi zaliczyć karty sportowe, opiekę medyczną czy też pakiety ubezpieczeniowe dla pracownika i jego rodziny.

Co interesujące, trendy w naszym kraju są zupełnie inne, niż w innych krajach, gdzie jest obserwowany ciągły wzrost bezrobocia. Jak pokazują światowe dane w roku 2017 ogólna ilość osób bez pracy może osiągnąć poziom blisko 200 milionów. Najważniejszą przyczyną takich problemów jest pogorszenie sytuacji gospodarczej.

Wbrew opiniom wielu osób, postęp technologiczny i coraz większa automatyzacja nie mają dużego wpływu na ilość bezrobotnych. Hasła tego typu usłyszeć już można od dwustu lat, a nadal mimo używania wielu maszyn i urządzeń pracownicy cały czas są potrzebni. Natomiast rzeczywiście tak jest, że zaawansowane technologie mogą spowodować wymieranie niektórych profesji i powstawanie zupełnie nowych.

Ilość takich nowych zawodów w ostatnich latach rośnie bardzo szybko, albo w bezpośredni sposób one korzystają z nowoczesnych technologii, albo zapewniają jej obsługę na odpowiednim poziomie. Z takich też powodów widoczna jest coraz bardziej decentralizacja zatrudnienia i zwiększenie elastyczności pracowników, którzy chcąc mieć atrakcyjne zatrudnienie muszą inwestować w swój rozwój i nie bać się zmian.