Przedstawicieli jakich zawodów zaczyna najbardziej brakować na naszym rynku pracy.

<!–more–>Przez ostatnie lata przedsiębiorstwa zaczynają mieć coraz więcej problemów z zatrudnieniem pewnych pracowników, obecnie taki problem ma około 45 procent firm. Jak można dostrzec, taka sytuacja ma miejsce dużej ilości gospodarek, zaś Polska znajduje się sporo powyżej średnich wyników w tym zestawieniu. Jest to efektem kilku różnych powodów i z całą pewnością z takiego obrotu sprawy są mocno zadowoleni ludzie szukający zatrudnienia.
Opisywane problemy z zatrudnieniem mają obecnie przedsiębiorstwa działające w różnych branżach, sytuacja między innymi dotyczy wykwalifikowanych kierowców i pracowników fizycznych, ale także specjalistów i inżynierów. Obecnie można już tak naprawdę powiedzieć o globalnym kryzysie, ponieważ skala tego zjawiska zaczęła osiągać niepokojące rozmiary, w przeciągu ostatnich kilku lat znacznie się pogłębiając.
Wbrew powszechnym opiniom, stawiającym wśród mocno poszukiwanych zawodów specjalistów od informatyki, to statystyki nieco inaczej wyglądają. Co prawda zatrudnienie dobrego specjalisty do działu IT nadal nie jest łatwe, to jednak w całościowym zestawieniu zajmują oni dopiero ósme miejsce. A najtrudniej już od kilku lat jest znaleźć sprawdzonych pracowników fizycznych.
Ta pracownicza grupa jest jednak niezwykle szeroka i obejmuje wiele zawodów. Przede wszystkim poszukiwani są mechanicy, elektrycy i monterzy, dużym wzięciem cieszą się także stolarze, spawacze oraz osoby umiejące jeździć wózkami widłowymi. We wszystkich tych branżach bardzo trudno jest z wyszukaniem kompetentnej, zaangażowanej osoby do pracy.
Kolejną bardzo poszukiwaną i ciężką do znalezienia grupą pracowników są kierowcy zawodowi, przede wszystkim autobusów i samochodów ciężarowych, a potem operatorzy maszyn oraz inżynierowie. Miejsca kolejne przysługują branży gastronomicznej i usługowej – różnorakie restauracje oraz hotele również nie będą miały prosto jeśli zamierzają znaleźć profesjonalne osoby na różne stanowiska.
Uwzględniając obecną sytuację bardzo często można zauważyć w sporej ilości branż zwiększającą się rywalizację o dobrych pracowników. Przedsiębiorstwa chcąc pozyskać nowych proponują coraz korzystniejsze warunki, więc obecni pracodawcy także muszą podjąć odpowiednie działania, którymi w pierwszej kolejności będą zwiększone wynagrodzenia.