Być na topie – pakiet sugestii doradcy zawodowego

Namówiliśmy zaproszonego przez nas konsultanta personalnego z popularnego vortalu ogłoszeń o pracę Szukam Pracy do opracowania komentarza dot. przyspieszenia własnej kariery w czasie zmiany pracy. Oto sugestie naszego gościa.
Jednym z fundamentalnych elementów skutecznego zabiegania o stanowisko jest niewątpliwie odpowiednie zareklamowanie się. Mowa tutaj nie tylko o rozmowie z pracodawcą, lecz o czasie nieco wcześniejszym. Aby wszakże udało się dotrzeć do etapu rozmowy kwalifikacyjnej, wymagane dokumenty aplikacyjne muszą trafić do pracodawcy. Stąd nadzwyczaj istotne jest to, aby nasz życiorys zawodowy i nasze podanie o pracę były skonstruowane zgodnie z obowiązującymi regułami. Poza tym oczywiście należy ewentualnego pracodawcę czymś szczególnym zainteresować, a być może także zafascynować. W pierwszym rzędzie wypada natomiast sprawić, aby list motywacyjny oraz curriculum vitae posiadały właściwą formę. Jest to szczególnie istotne w odniesieniu do tego pierwszego, gdyż łatwo wychwycić, że bez liku osób ma pewien dylemat właśnie z tym pismem. Błędy można znaleźć zarówno w opacznie przedstawionej treści, jak również w niewłaściwym układzie całości. Należy więc tu dodać, że prawidłowo skomponowany list motywacyjny jest zbudowany z ośmiu bazowych części, które są niejako obligatoryjne. Wyróżnimy zatem:

 • personalia,
 • miejscowość oraz data,
 • adresat,
 • zwrot grzecznościowy,
 • rozpoczęcie,
 • rozwinięcie,
 • podsumowanie,
 • pożegnalny zwrot formalny.

  Z czterema pierwszymi większego problemu zasadniczo nie ma, ale wypada sprecyzować, jakie treści muszą być uwzględnione we wprowadzeniu, rozwinięciu oraz w zakończeniu. W introdukcji z reguły dodaje się takie niezbędniki, jak węzłowate przedstawienie aplikującego, źródło, z jakiego dowiedzieliśmy się o danym miejscu pracy i w końcu informacja na temat tego, na które stanowisko pracy chcemy się dostać. Rozwinięcie to pole przeznaczone na uargumentowanie własnych działań, by zyskać posadę. Wypada zatem nadmienić o tym, z jakiego względu akurat nas spółka powinna przyjąć na dane stanowisko, a nie kogoś innego. Mamy więc miejsce na pochwalenie się posiadanymi umiejętnościami. I w końcu konkluzja. W tym miejscu należy wyrazić swoją wolę zaakceptowania danej pracy, wyrazić nadzieję na spotkanie w siedzibie zakładu na rozmowie rekrutacyjnej. List motywacyjny musi być sformułowany krótko i na temat.

  Znajdź oferty Praca Warszawa